הליך של תובענה ייצוגית

הליכי גילוי ועיון במסמכים בהליך של תובענה ייצוגית

אחד העקרונות החשובים ביותר של המשפט האזרחי הוא העיקרון של משחק ב"קלפים גלויים", כאשר כל צד להליך נדרש לחשוף את המסמכים החשובים והרלוונטיים למחלוקת המתבררת במסגרת ההליך השיפוטי.

 

כדי לממש את העיקרון הזה, קבע המחוקק מנגנון סדור של הליך גילוי ועיון במסמכים ומענה על שאלונים, הקבוע במסגרת תקנות סדר הדין האזרחי, תשע"ט-2018.

הליך גילוי ועיון במסמכים ומענה על שאלונים, קיים גם במסגרת הליך של תובענה ייצוגית, מכוח תקנות תובענות ייצוגיות, תש"ע-2010. בשלב המקדים של הבקשה לאישור התובענה כייצוגית, זכות הגילוי והעיון היא מצומצמת יותר ביחס להליך אזרחי רגיל והיא מוגבלת בעיקר לסוגיית האחריות ולא לשאלת הנזק שמתבררת בשלב מאוחר יותר, אולם לאחר שמתקבלת התביעה הייצוגית והיא מתבררת לגופה, ניתן לקיים הליך גילוי ועיון מלא.

היבט ייחודי הרלוונטי לתובענות ייצוגיות הוא פערי המידע המובנים בין המבקש / התובע המייצג, אשר לרוב הינו אזרח מן השורה, לבין המשיבות / הנתבעות, שהן לרוב תאגידי ענק או רשויות מנהליות חזקות. נתבעים רבים מנצלים לא אחת את פערי המידע הנ"ל כדי להציג גרסה כוזבת בחסות הסתרה של מסמכים ומידע שמצוי רק בידיהם. לאור פערי כוחות ופערי מידע אלה, קיימת חשיבות דרמטית להליכי גילוי המסמכים והשאלונים על מנת לאפשר ניהול הליך יעיל והוגן.

לאור זאת, חשוב מאד לעורך הדין המייצג בהליך של תובענה ייצוגית להשקיע מאמצים גדולים בהליכים המקדמיים של גילוי ועיון במסמכים ושאלונים, כדי להגדיל את הסיכויים להצלחה בתיק.

ככל שנפגעתם מהתנהלות שהנכם סבורים כי מתאימה להתברר בהליך ייצוגי, הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר באמצעות השארת פרטים באתר, או באמצעות האי-מייל Limor@bachlaw.co.il , או בווטסאפ לקישור המופיע באתר או בטלפון מס':  03-6932833.

הליך של תובענה ייצוגית

סגירת תפריט
דילוג לתוכן